Drzwi łazienkowe. Jak wybrać najlepsze do naszego wnętrza?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To z niej korzystamy wiele razy dziennie, zatem każdy jej element wyposażenia powinien doskonale spełniać swoje funkcje. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego modelu drzwi do naszej łazienki. Według prawa budowlanego powinny spełniać szereg norm: otwierać się na zewnątrz, posiadać odpowiednią wentylację, a ich wymiary nie mogą być mniejsze niż 80×200 cm. Tylko jak dobrać odpowiednie drzwi wewnętrzne do łazienki w naszym domu? Poniżej kilka podpowiedzi.

Odpowiednia wentylacja

Łazienka jest pomieszczeniem, które musi posiadać dobrą wentylację. Nie tylko jest ona potrzebna ze względu na różne nieprzyjemne zapachy, ale też by zapobiec rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów na ścianach i meblach. Możemy poprawić wentylację naszej łazienki instalując skrzydła wejściowe wyposażone w odpowiednie systemy wentylacyjne. Najpopularniejsze są drzwi wewnętrzne ze specjalnym podcięciem wentylacyjnym. Możemy wybrać też modele wyposażone w tuleje wentylacyjne, które są nieco bardziej dyskretniejszym rozwiązaniem niż podcięcie całego spodu skrzydeł. Możemy także wybrać montaż kratki wentylacyjnej, zapewniającej ruch powietrza w łazience.

REKLAMA:

Sklep dla dzieci. U nas znajdziesz wszystko od art. plastyczne do zabawek kreatywnedziecko.eu

Oszczędność miejsca

Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz, co jednak zrobić, gdy łazienka znajduje się przy wąskim, ciasnym korytarzu? Tutaj z pomocą przychodzą nam modele skrzydeł łamanych, otwieranych przesuwnie. Skrzydła łamane po złożeniu zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne modele. Producenci oferują nam skrzydła łamane w jednym lub dwóch, trzech miejscach, symetryczne lub asymetryczne. Jeśli chodzi o systemy wentylacji lub zamknięcia, zazwyczaj mamy te same dostępne opcje co w tradycyjnych modelach.

W stylu łazienki. Nie zapominajmy też o tym, aby nasze drzwi wewnętrzne swoim stylem i kolorystyką pasowały do wystroju łazienki. Klasycznym wyborem są skrzydła w kolorze białym, które idealnie współgrają w kolorystyką jasnych sanitariatów. Jeżeli jednak preferujemy inne rozwiązania możemy wybrać odrzwia w kolorze ścian pomieszczenia, drewniane lub imitujące drewno. Jeżeli mamy niewielką, słabo doświetloną łazienkę, warto wybrać modele przeszklone. Dzięki nim wpuścimy więcej światła i wizualnie „ocieplimy” pomieszczenie.